Szlak Orlich Gniazd - zwiedzanie z przewodnikiem
Wycieczka szkolna do Krakowa... Dwa dni z dziećmi lub młodzieżą w stolicy Małopolski... Zwykle u Wychowawców pojawia się dylemat: jak zagospodarować te dwa dni, co zaproponować dzieciom/młodzieży, co można zwiedzić w samym Krakowie? Jeśli na zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem przeznaczymy jeden dzień, to co można robić dnia następnego?
Jako przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek odpowiadam: w jeden dzień odbędziemy interesujący spacer po Krakowie, podczas którego nikt nie będzie się nudził - zapewniam! A drugiego dnia wsiadamy do autokaru i jedziemy na wycieczkę!!! Dokąd? Proponuję "Szlak Orlich Gniazd" - jednodniową wycieczkę na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Kolebka naszej kultury, gdzie o zabytki łatwiej niż w każdej innej części kraju. Jura Krakowsko-Częstochowska położona jest pośród przepięknych pagórków porośniętych lasami, wśród malowniczych wapiennych ostańców, stwarzając wrażenie niezwykłej harmonii występującej pomiędzy człowiekiem i środowiskiem.
Na początku drugiego tysiąclecia wzniesiono tutaj pierwsze grody obronne, które chronić miały szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim. W XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego na pograniczu polsko-czeskim, często w miejscu drewnianych grodów, wybudowano szereg warownych zamków m.in. w Ojcowie, Olsztynie, Lelowie, Bobolicach i Mirowie, w celu zabezpieczenia ówczesnej stolicy – Krakowa i ochrony granic państwa. Powstał w ten sposób system obronny zamków, uzupełniony niewielkimi strażnicami, ufortyfikowanymi klasztorami i kościołami. Duży wkład w utworzenie takiego systemu wniosły również możne rody szlacheckie, które wybudowały na tym terenie swe warowne siedziby m.in. w Ogrodzieńcu, Smoleniu, Bydlinie, Pilicy, Morsku, Udorzu, Rabsztynie, Pieskowej Skale, Korzkwi, Lipowcu i Rudnie. Jurajskie zamki budowane były najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, stąd wzięła się ich nazwa – „Orle Gniazda".
Moją propozycją jednodniowej wycieczki Szlakiem Orlich Gniazd jest wycieczka pieszo-autokarowa:
- wyjazd autokarem z Krakowa i przejazd do Czajowic
- pieszy spacer po Ojcowskim Parku Narodowym: wyjście z Czajowic do Groty Łokietka, zejście do Bramy Krakowskiej, Źródełka Miłości, podejście do Jaskini Ciemnej, a następnie zwiedzanie ruin zamku Kazimierza Wielkiego (całkowity dystans pieszej wędrówki to nieco ponad 3 km, więc nawet mali turyści dają radę go pokonać)
- przejazd autokarem z Ojcowa do Pieskowej Skały, mijając po drodze Kaplicę na Wodzie czy Maczugę Herkulesa
- z Pieskowej Skały jedziemy zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego w Rabsztynie koło Olkusza
- w dalszej podróży wita nas Ogrodzieniec: ruiny zamku, widoczne już z daleka, zachwycają i pobudzają fantazję. Zapewne 400 lat temu, gdy lśnił w całej okazałości, dodawał splendoru właścicielom, budząc jednocześnie respekt u nieprzyjaciół. Zamek ogrodzieniecki, położony na najwyższym wzniesieniu w środkowej Jurze, powstał w XIV wieku.
- z Ogrodzieńca przejedziemy do Mirowa, by przejść pieszo do Bobolic (to tylko 2 km). Spacer nasz odbędzie się wśród przepięknych ostańców wapiennych. W obydwu miejscowościach zachowały się bliźniacze zamki, wkomponowane w skały wapienne, na których zostały wzniesione. Zamek w Bobolicach powstał za Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Prawdopodobnie wcześniej istniał tu drewniany gród. W chwili obecnej zamek jest odbudowany, a jego część została udostępniona turystom. Jest rarytasem dla wielbicieli zamków średniowiecznych, gdyż odbudowany z zachowaniem sztuki kamieniarskiej z XIV wieku daje nam możliwość naocznego przekonania się, jak naprawdę wyglądały średniowieczne zamki królewskie.
- w drodze powrotnej do Krakowa możemy zobaczyć jeszcze Pustynię Błędowską, czyli największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²) leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej
Program jaki proponuję możemy bez zbytniego pośpiechu zrealizować w jeden dzień. Całkowity dystans (od wyjazdu do powrotu do Krakowa) Kraków - Ojców - Pieskowa Skała - Rabsztyn - Ogrodzieniec - Mirów - Bobolice - Pustynia Błędowska - Kraków to 220 km. Przed powrotem do Krakowa, w Mirowie możemy zorganizować obiad dla dzieci, lub grill z pieczeniem kiełbasek, by dzieci nie wracały głodne 🙂
Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy jeśli organizujecie 2-dniowy wyjazd do Krakowa, zachęcam by rozpatrzyć plan, uwzględniający jednego dnia wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd. To naprawdę ciekawa alternatywa, a dzieci mają dwie atrakcje podczas jednego wyjazdu: zwiedzanie Krakowa, czyli miasta, oraz wycieczkę pieszo-autokarową po pięknym terenie położonym pomiędzy Krakowem a Częstochową.
Serdecznie zapraszam - Przewodnik po Krakowie - Aneta Dziedzic-Lis